Získávání a účinky mateří kašičky
Získávání mateří kašičky
Mateří kašičku získáváme zpravidla při simulovaném chovu matek. Je známa celá řada způsobů pro efektivní odběr mateří kašičky, všechny ale pracují na podobných principech. V první řadě je zapotřebí včelám poskytnou prostor a podmínky pro založení mateřích buněk tzv. matečníků. Postup je stejný jako při chovu matek pomocí přenosu jednodenních larviček do speciálních mateřích misek, zpravidla plastových. Následně, pokud včely larvičku přijmou a začnou krmit mateří kašičkou je možno mateří kašičku odebrat manuálně pomocí speciální lžičky nebo podtlakové odsávačky.
Uchovávání mateří kašičky
Mateří kašička je určena pro přímou spotřebu larvičkami, které včely krmí a proto možné ji bez degradace dlouhodobě skladovat bez úpravy. Nejšetrnější formou konzervace se jeví tzv. lyofilyzace (vysušení mrazem), která zachovává většinu biologicky účinných látek. V domácích podmínkách je nevhodnější konzervace zapracováním do medu, ideálně pastovaného. Výhodou je i lepší chuť, kdy sladká chuť medu nahradí pro řadu lidí odpornou až nepřijatelnou chuť mateří kašičky.
Účinky mateří kašičky
Dávkování mateří kašičky se v jednotlivých apiterapeutických postupech značně liší. Někteří autoři doporučují 200-500 mg denně po dobu 3-4 týdnů, jiní až 500 mg 2x týdně po stejnou dobu. Základní aspekty použití mateří kašičky jsou ale stejné. V případě endokrinologických onemocnění, či onemocnění, které je hormonálně ovlivněno, je vždy na místě konzultace s lékařem. Biologicky účinné složky mohou totiž velmi účinně ovlivňovat funkci endokrinních orgánů a řada obsažených látek má přímo hormonální účinky. Nejčastější formou podání je užití sublinguálně, neboť v žaludku se působením kyselin znehodnocuje většina složek. V poslední době se uplatňují také enterosolventní tablety a kapsle.
V následujícím seznamu jsou uvedeny možné indikace mateří kašičky:
- přepracování, únavy, stres, nervozita,
- stavy úzkosti (neurózy) a vůbec psychotická onemocnění somatického původu,
- snížená imunita,
- nechutenství a zlepšení trávicího procesu,
- předčasné stárnutí (senescence),
- vady plodnosti,
- cévní mozkové příhody,
- zácpa, anorexie.
Kontraindikace:
- těhotné ženy,
- přecitlivělost na včelí produkty obecně,
- akutní infekční stavy (vyjma chřipky),
- porucha ledvin a nadledvin,
- rakovinné bujení, zejména karcinom prsu,
- v některých případech u dětí.