Chemické složení

Je možno dohledat více vědeckých prací věnujících se analýze obsahových látek a v poslední době se analýzu stále zpřesňují. Pokračují i výzkumy biologických účinků mateří kašička nebo z ní izolovaných látek.

Podstatnou objemovou složkou mateří kašičky je voda. Tvoří kolem 70 % objemu.

Obsah sušiny tvoří převážně proteiny a cukry:

-        dusíkaté látky protein 73,9 %, volné aminokyseliny 2,3%, peptidy 0,16 %

V mateří kašičce se nachází všechny esenciální aminokyseliny, celkem bylo analyzováno 29 aminokyselin a jejich derivátů.

Hojně jsou v mateří kašičce zastoupeny kyseliny asparágová a glutamová, z volných aminokyselin pak prolin, lyzin a specifický royalyzin u něhož byly prokázány účinné antimikrobiální vlastnosti vůči celé řadě patogenních bakterií včetně bakterii Paenibacillus larvae, původci moru včelího plodu.

 

Cukry jsou tvořeny převážně fruktosou a glukosou (až 90 % ze všech cukrů) v relativně stálém poměru podobnému poměru v medu (fruktosa převažuje). Obsah sacharosy dosti kolísá mezi jednotlivými vzorky. Ostatní cukry se vyskytují jen velmi málo či jen ve stopách: maltosa, trehalosa, melibiosa, ribosa a erlosa. Část cukrů je vázaná jako glykoprotein.

 

Složení mateří kašičky (v sušině)

Tabulky zpracovány podle A.Přidal (učební texty Včelař – farmář, Jihočeská včelařská škola Blatná)

 

Minimum

Maximum

Voda

57 %

70 %

Protein (N × 6,25)

17 %

45 %

Cukry

18 %

52 %

Tuky

3,5 %

19 %

Popel

2 %

3 %

 

Tukové složky jsou v mateří kašičce charakteristicky zastoupeny. V sušině tvoří tukovou frakci z 80-90 % volné mastné kyseliny. Ty jsou v mateří kašičce zastoupeny typy také s velmi dlouhými řetězci o 14-20 uhlících. Tyto mastné kyseliny s dlouhými řetězci jsou odpovědné za celou řadu biologických účinků mateří kašičky.

Částečně prozkoumanou je kyselina 10‑hydroxy-α-2-decenová kyselina s výraznými antibiotickými účinky. Další mastnou kyselinou je 10‑hydroxydecenová kyselina, je známo, že obě kyseliny mají ve včelstvu feromonální funkci. Dále se v tukové frakci mateří kašičky nacházejí: neutrální lipidy, steroly (včetně cholesterolu), vosky podobné včelímu vosku, fosfolipidy, fenoly, glyceridy.

Obsah popela v sušině činí 2–3 %. Hlavními minerálními komponenty jsou co do obsahu v sestupném pořadí: K, Ca, Na, Zn, Fe, Cu, Al a Mn. Jinak může být zjištěno v různých vzorcích až 18 prvků. Například Fe, Co a Zn jsou vázány téměř výhradně organicky, a proto jsou velmi účinné.

Mateří kašička je velmi bohatá na vitamíny. Již v minulosti před provedením prvních analýz se lidé domnívali, že mateří kašička nejspíš obsahuje biologicky účinných látek velké množství. Usuzovaly tak z neuvěřitelně rychlého vývoje včelích larev, které jsou mateří kašičkou krmeny, které v raných fázích vývoje každých 12 hodin téměř zdvojnásobí svoji hmotnost. V níže uvedené tabulce je obsah ve vodě rozpustných vitamínů, které jsou hlavními vitamíny mateří kašičky. Stopová množství vitamínů byla zjištěna u vit. B12, C a někteří autoři uvádějí i stopy lipofilních vitamínů A, D a E. Jiní tvrdí, že vitamíny A, D a K chybí.

Bylo zjištěno, že mateří kašička rovněž obsahuje celou řadu steroidních látek. Dokonce bylo zjištěno malé množství testosteronu – 0,012 µg/g.

 

Obsah vitamínů v mateří kašičce [µg·g–1 nativní mateří kašičky]

 

Thiamin

Riboflavin

Kys. panthotenová

Pyridoxin

Niacin

Kys. listová

Inositol

Biotin

Minimum

1,44

5

159

1,0

48

0,130

80

1,1

Maximum

6,70

25

265

48,0

88

0,530

350

19,8

 

V mateří kašičce byla zjištěna celá řada dalších látek, které se často vyskytují jen ve stopách. Jde například o nukleotidy ve formě volných bází purinů a pyrimidinů (cca 0,4%), dále fosfáty AMP, ADP a ATP. Poměrně vysoký obsah byl zaznamenán u acetylcholinu (1 mg·g–1 sušiny mateří kašičky) a kyseliny glukonové (0,6 % nativní mateří kašičky). V mateří kašičce se dále nacházejí heterocyklické látky biopterin a neopterin v množství 25 a 5 µg·g–1 nativní mateří kašičky.

Velmi zajímavou součástí mateří kašičky je bílkovina apalbumin. V případě vysychání vytváří apalbumin specifické struktury. Je součástí i pylových rousek, kde včely využívají strukturální vlastnosti apalbuminu.  Používá se i jako texturotvorný faktor v kosmetických přípravcích.

Stále však všechny látky, tvoří sušinu, nebyly analyzovány.